Home » Uudised » ÜHISAVALDUS

ÜHISAVALDUS

Seoses kommunistliku Hiina Rahvavabariigi kõrge ametiisiku, Hiina Rahva Poliitilise Konsultatiivkomitee esimehe Jia Qinglini visiidiga Eestisse juhime Eesti avalikkuse tähelepanu jätkuvale massilisele inimõiguste rikkumisele Hiinas.

Eriti räigel kujul toimub see okupeeritud Tiibetis. Unikaalne tiibeti budistlik kultuur on okupatsiooni poolsajandi jooksul viidud hävimisohu piirile; kümned usutegelased on poliitvangistuses, nende seas tiibeti budismi hierarhias tähtsuselt teine usujuht pant?en-laama, 1989 sündinud Gedün T?ökji Nima, kes juba alates 1995 viibib koos vanematega teadmata kohas pantvangistuses ja kelle saatuse kohta HRV juhtkond keeldub seletusi andmast. Moderniseerimise sildi all toimub sisuliselt ajaloolise Tiibeti ning selle pealinna Lhasa ümberrahvastamine, mille tulemusel on tiibetlased oma kodumaal juba vähemuses. Süstemaatiliselt tõrjutakse tiibeti keelt ja kultuuri ning piiratakse tiibetlaste omakeelse hariduse võimalusi. Niisama keerukas on uiguuride ja teiste vähemusrahvuste olukord. Julma tagakiusamise osaliseks on saanud ka Falun Gongi rahumeelse õpetuse järgijad.

Oleme seisukohal, et vabade ja demokraatlike riikide hulka kuuluv Eesti peab osutama tähelepanu ulatuslikule inimõiguste ja põhivabaduste piiramisele kommunistlikus Hiina Rahvavabariigis. Ka seekordse visiidi ajal HRV ühe tippjuhiga kohtuvad Eesti Riigikogu esimees, peaminister ja president ei tohiks sellest vaikides mööda minna.

Linnart Mäll
Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi (EAO) aupresident,
Eesti Budismi Instituudi president
Rahvaste Õiguste Instituudi direktor

Sven Grünberg
Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi juhatuse liige
Eesti Budismi Instituudi direktor

Märt Läänemets
EAO liige
Eesti Budismi Instituudi nõukogu liige

Andres Herkel
Riigikogu liige, Tiibeti toetusrühma esimees

28. oktoobril 2006

 

Allikas: Märt Läänemets
Tel: 5518847
Kontakt: mart_laanemets@yahoo.com
www.eao.ee